Fanerat i frukträd med intarsiadekor samt antikiserande inläggningar i ben. Uppsbänt krön. Två delat, överdel med ett par skåpsdörrar med låd- och hyllinredning, underdel med tre lådor. Bredd 103, djup 49, höjd ca 185 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, sprickor, fanerskador samt bortfall. Renoverat och kompletterat. Senare lådinredning. Skador, lösa delar medföljer.