En korall i form av en mogen physalis med förgyllda blad. En exotisk återgivelse uppburen på en bricka av svart onyx. Innefattad av ett förgyllt brätte med repdekor. Diam 3,5 cm.
Frukten med det latinska namnet Physalis peruviana har sitt ursprung i Sydamerika och blommar om våren. Den började kultiveras i England och Europa under 1800-talet. Ansågs mycket exotisk och började förekomma i konstnärliga sammanhang och i fåtalet exklusiva smycken. Frukten har ett rykte om sig att vara läkande och har därav en symbolisk betydelse. Frukten kan bland annat skådas i Egon Schieles självporträtt från 1912.
Smärre slitage.