SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring 1800.
Förgylld och bronserad, glaset flankeras av spiralband och pärlstav. Nertill gouachemåleri med girlander, upptill målad figurscen. Höjd 148 cm, bredd 62 cm.
Slitage, skador, kompletteringar. Gamla glas möjligen ej ursprungliga.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.