Brevet adresserat till "Herr Godsägaren R. Munsterhjelm, Henriksgatan 16, 4:de vån."
Slitage, skador.
Rudolf Munsterhjelm var far till konstnären Alarik (Ali) Munsterhjelm och bror med konstnären Hjalmar Munsterhjelm.