Intarsiadekor i olika träslag, metallbeslag med blad- och blomstermotiv. Överst lock med underliggande fackinredning, front med lådor och pardörrar, invändigt 6 lådor. Höjd 43 cm, bredd 36 cm, djup 17 cm.
Slitage, torrsprickor, lagningar. Lösa samt senare delar. Nyckel saknas.