Bemålat trä och två vevar. Målad dekor av lyra och växter på lock. Musikrullar medföljer. Längd 50, bredd 35 cm exkl vev, höjd 37 cm.
Åldersrelaterat slitage, mindre skador, färgbortfall och avslag. Något bågnat lock.