Svängt träfodral, svartmålat med fronten fanerad med sköldpadd och mässing, genombruten beslagsdekor, urtavla med romerska siffror. Fyra svängda fötter, krönande flamma. Höjd 36. Svängd konsol fanerad med sköldpadd och mässing, beslagsdekor, längd 26, bredd 16, höjdc 19 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage, smärre fanerskador, större på konsolen varav några bitar medföljer, urtavlan med sprickor, ej funktionstestad. Möjligen hör ur och konsol ej ursprungligen samman.