Barock

Barock

KABINETTSKÅP, Barock, 1700-tal.

Lock samt lucka, bakomliggande inredning. På benställning med kopplade ben. Rikt målad, denna dock senare. Dekor av bland annat kung Karl XIV Johans vapen tillika riksvapnet. Längd ca längd ca 42, bredd ca 31, höjd ca 80 cm.

Slitage, repor och märken/mindre stötskador. Renoverad och kompletterad, bland annat senare benställning samt senare bemålning. Nyckel saknas.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed