Ljust bemålad. Provinsarbete. Raka kannelerade ben, uppsvängt ryggstöd, skuren dekor i diverse mönster. Svartmålad sits. Längd ca 191 cm.
Slitage. Senare bemålning. Kompletterad och renoverad. Sits med smärre slagning.