Två ljusarmar i patinerad metall i form av grenar med blad och bär. Ljuspipor i porslin. Dekor av figuriner i porslin föreställande pojke resp flicka i lantliga kläder. På runda socklar i porslin. H 33.
Slitage. Skador, sprickor och lagningar. Senare bemålning. Kompletterade. Del saknas.