Zink. Dekor av putto, urhuset krönts av fågelpar. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Bronserad träsockel Pendel medföljer. Höjd 25 cm (exklusive sockel). Nyckel finns.
Ytslitage, urtavlan med nagg och krackelyrer, saknar glas samt bakstycke. Mindre skador. Delvis senare skruvar. Ej funktionstestad. Sockel med senare bronsering samt hål på tygklädsel.