STARKVINSGLAS, 18 st, bl a "Astrid", Simon Gate, Sandviks Glasbruk, 1900-talets andra kvartal.

Fem glas ur serien "Astrid"/GS 1500, höjd 9 cm.
Fyra glas, jämför modellerna "Sandra" och "Sibylla", höjd 7 cm.
Nio glas, höjd 11,5 cm.

Bruksslitage.

Literature

Modell "Astrid"/GS 1500 avbildad i "ORREFORS SANDVIKSGLAS 6", Göteborg, 1950.

More information

Sandviks Glasbruk etablerades 1889 i Hovmantorp. År 1903 köptes bruket av Edvard Strömberg. Denne drev fram till 1917 rörelsen med tillverkning inriktad mot hushållsprodukter i ofärgad glasmassa. Två år innan decennieskiftet uppköptes firman av Orrefors Glasbruk. Strömberg tog då rollen som verkställande direktör. Under de följande åren anlitades bland andra Simon Gate och Edward Hald. Under en rad år skapade dessa ett stort antal modeller - av både blåst och pressat glas. Bland de mer kända serierna bör nämnas "Astrid", "Stockholm" och "Winston".
År 2004 lades verksamheten ner.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.