Fanerad med olika träslag. Dekor av intarsia. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 110. Djup 51. Höjd 93 cm.
Repor och märken. Fanerskador. Slitage. Löst beslag medföljer. Beslag saknas. Torrsprickor.