CHIFFONJÉ, empire, 1800-talets första hälft/mitt.

Fanérad i bl a ek. Rak form flankerad med svärtade pelare. En nedfällbar klaff med skrivinredning i björkfanér. Nedtill tre lådor. Upptill överskåp med lådor och spegel. Längd 126, bredd 59 och höjd 185 cm. Nyckel finns.

Slitage och skador. Kompletterade delar. Repor och rispor. Avskavda delar. Fanérskador. Dekordelar saknas. Nyckelbrickor saknas. Överdel kompletterad, ihopsatta delar. Överdel med sotat parti.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed