Bronserad metall. Dekor av figur och blomster. Nyckel och pendel medföljer. Höjd ca 33 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Lagningar. Dekor något löst sittande. Träsockel medföljer. Möjligen saknas urverkets bakstycke. Ej funktionstestat.