GLASSERVIS, 58 delar, "Turun Hopea", Pentti Sarpaneva, signerad, Finland, 1960-tal.
Bruntonat glas samt brons. Bålskål med sked, 12 vinglas, 12 selterglas, 12 coupeskålar, 12 likörglas, 2 ölglas, karaff, sockerskål, gräddkanna, 1 par ljusstakar, skål samt vas. Bålskålens höjd 17 cm.
Smärre bruksslitage. Bålskålens beslag anlupet. Någon smärre nagg.