Mässingsfäste, med kromad stålbalja. Klinga med etsad dekor. Total längd 89 cm.
Slitage, förkromningen med slitage, repor. Klingspetsarna nedslipade, rostangrepp. Ena kavellindningen med hårt slitage, skador. Rester av putsmedel.