Teak. Märkt Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors. Överdel med bokhylla, fyra lådor. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Underdel med tre dörrar och bakomliggande hyllplan. Svärtad benställning. Fotavslutningar med mässing. Bredd 120. Djup 40. Höjd 161 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Nyckelskyltar saknas. Smärre fanerskador.