Ljusstake, brevkniv, snarlikt klockställ med klocka, samtliga med vegetativ dekor och infällda bärnstenar. Höjd 10-10,5. Brevknivens längd 16,5 cm.
Slitage, smärre anlöpningar och repor, smärre bucklor. Klockboetten bär gravyr. Ej funktionstestad klocka.