Vinkanna, jugend, slipad dekor av bladverk, beslag av försilvrad metall med dekor av kvinnoansikte och girlander, höjd 35 cm. Vinkanna på nysilverfot, slipad dekor, märkt WMFM, höjd 37 cm.
En med nagg på fotring. Metallens ytskikt med slitage. En med mynningsnagg.