Tvådelad. Fanérad i mahogny med välvd front och fyra lådor. Uppsats med spegel. Skuren växtdekor. Längd 96, bredd 51, höjd ca 120 cm.
Slitage, skador, sprickor, fläckar och ställvis blekt. Ett senare ben. Handtag saknas. Mindre spår av skadedjur.