Teakfanerad stomme med ben i ek. Överdel med skåp, fack, hyllplan och låda. Nederdel med två skåp och sex lådor. Etikettmärkt. Längd 129, bredd 43, höjd 147,5 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Mindre fläckar och smärre fanerskador. Något tröga lådor.