MIKAEL KIHLMAN, olja på duk, signerad.
Katten i huset. ca 46 x 56 cm.
Smärre enstaka repor. Ytsmuts.
Mikael Kihlman är grafiker och målare. Han är främst känd för sina monokroma koppargrafiska blad utförda med torrnål. Han inspireras av sina resor, i synnerhet av sina minnen från Östeuropa. Han har tilldelats flera nationella och internationella priser och utmärkelser.
Read more