Börs/portmonnä med metallbeslag och turkoser. Total längd 25 cm, bredd 11 cm. Snusflaska, vitmetall med inläggningar av turkoser. Höjd 7 cm. Kniv med skaft i ben. Längd 12 cm. Bälte, läder med metallbeslag och turkoser. Längd 78 cm.
Slitage. Skador. Dekorelement saknas.
Inköpt under mitten av 1980-talet i Tibet.