VÄGGUR, sk lodur, nyrenässans, 1800-talets slut.

Fodral bland annat fanerat med mahogny. Skuren och svarvad dekor med flankerande kannelerade kolonnetter. Krön med dekor av örn. Emaljerad urtavla. Höjd ca 125 cm inkl krön. Lod och pendel medföljer.

Slitage, skador, lagningar. Mindre bortfall. Något missfärgad urtavla. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.