MATBESTICK, silver, 136 delar, "Chippendale", GAB, ca 1900-talets andra kvartal, vikt ca 3943 g.

Vikt exkl. knivar.
12 bordsskedar á 18 cm,
8 matskedar á 20,5 cm,
4 serveringsskedar á 22 cm,
12 bordsgafflar á 18 cm
12 matgafflar á 21 cm,
12 bordsknivar á 22 cm,
12 matknivar á 24 cm,
13 desertgafflar á 15 cm,
8 dessertknivar á 17,5 cm,
4 ostknivar á 17,5 cm,
smörgåskniv 20,5 cm,
smörkniv 17,5 cm,
2 smörknivar á 20,5 cm,
4 fiskgafflar á 17,5 cm,
4 fiskknivar á 21,5 cm,
6 moccaskedar á 10, 5 cm,
18 kaffeskedar á 12 cm,
delvis förgylld marmeladsked 14 cm,
delvis förgylld buljongsked 18,5 cm,
delvis förgylld såsslev 17 cm,
delvis förgylld soppslev 35 cm.
Schatull i rokokostil, i trä medföljer. Lock med ådrad profilerad kant på fyra svängda ben. Bredd 58, djup 46, höjd 83 cm.

Slitage. Monogramgravyr. Repor. Enstaka böjda. Schatull lagat, med repor, slitage. Nyckel saknas.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed