OTTO STRANDMAN, skulptur, brons, daterad 1913.
"Kyssen". Brons på fundament av sten. Märkt med gjutarstämplar från Herman bergmans gjuteri.
Total höjd 22 cm.
Smärre ytslitage.
Ett exemplar av verket, tillverkat i gips, visades vid Baltiska Utställningen 1914 i Malmö. Detta hade då katalognummer 1969.
Endast två exemplar skall enligt uppgift ha gjutits i brons. Enligt muntlig tradition skall ett av dessa ha inköpts av Anders Zorn.