Målat och bronserat. Krönt med medaljong och infälld oljemålning på duk, med motiv av puttis. Dekor av girlander och bandrosett. Fasettslipat spegelglas. Bredd 99. Höjd 260 cm.
Sprickor. Delar av listverk saknas. Oljemålning med duklagning. Repor och märken. Färgbortfall. Något fläckat spegelglas.