Vitmålade och bronserade. Rak form med skuren dekor av bl a fleuroner och kannelerade avsmalnande ben. Stoppad sits och rygg, klädda i tyg. Signerade SAS KLS.
Slitage, fläckar. Lagningar och mindre skador. Färbortfall. Renoverade och kompletterade.