Mässing med skärm i bemålad metall. För ett ljus. Justerbar ljushållare samt skärm. Höjd 34,5 cm.
Slitage. Skador. Skärm med senare bemålning. Något skev samt trög vid höjdjustering. Muttrar saknas undertill.