MATTA. "Dukater". Rölakan. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). Ca 327 X 227 cm.
Komponerad 1924. Tillverkad före 1942.
Slitage, ställvis hårt. Hål. Lagning. Ena franskanten med hårt slitage, den andra omgjord.