Mahognyfanér. Centralben på fyrdelad fot med tassavslut. Längd 116, bredd 115, höjd 75 cm. 3 ofanérade iläggsskivor á 49 cm.
Bruksslitage, fanérskador, renoverad samt kompletterad. Ställvis blekt skiva.