Balusterformad tekanna med lock och riklig dekor av bl.a. blommor. Tesil stämplad EP, nysilver. Brännare med dekor. Ställning på fyrdelad fot, genombruten dekor och hållare i form av blomstjälk. Höjd 44 cm.
Enstaka buckla. Repor. Anlöpningar. Slitage.