BORDPENDYL, förgylld brons, Louis Seizestil, Frankrike, 1800-talets mitt.

Urverket märkt Barrard & Vicnon, Rue Commines 7, Paris. Reliefdekor med akantus- och lagerblad, girlander av blommor, voluter samt lagerkransar. Urhuset krönt av urna med kotte. Vitemaljerad urtavla. Pendel finns. Höjd 62. Bredd 55 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Urverkets bakre lucka saknas. Några fläckar. Någon repa. Några senare skruvar.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.