Stomme av mahogny. Rikligt skulpterad och skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits. Armlän med skulpterad dekor av gripar. Brännmärkta Löfmark Stm 1907.
Smärre repor och märken. Klädsel med smärre slitage. En svans med lagning.