SOFFA, empire möjligen Ryssland/Baltikum, 1800-talets första hälft.
Betsat trä. Rikt skurna gavlar i form av svarnar och bladhölster. Fast sits och rygg, stoppad och klädd i randigt tyg. Längd 228 cm.
Slitage, smärre skador. Klädseln med skador.