CARL H K MÖLLER, olja på duk, signerad och daterad 1895.
Vik längs Gudeå, Silkeborg med vassruggar, näckrosor och änder. 103 x 158 cm.
Ytsmuts, krackelyr, smärre färgbortfall och fläckar, litet tryckmärke.
Gåva till fabrikör Johannes Hammer, Silkeborg från Silkeborg kommun, Danmark.