Manuell, svart urtavla med rutmönster, diameter 36mm, krona med rolex logo, serienummer 866510, svart läderband senare, lås med rolex logo.
Boett med repor. Bakboett med smärre bucklor. Flouorescens skadad. Ej funktionstestad.