Bordsskiva i mosaik, metallskodda fötter på järnben. Dedikation på undersida undertecknad Georg Nordh 1958. Längd 137,5, bredd 60, höjd 54 cm.
Något lös benställning. Slitage. Märken på undersida. Repor.