Mässingsstomme med rund plafond av ofärgad glasmassa, innerkupa i bärnstensfärgat glas. Slipad dekor av blommor och bladverk. Fyra ljuspunkter. Signerad undertill Glössner Co Komp Notini.
Smärre slitage. Enstaka nagg, märken och repor på stomme. Ej funktionstestad.