Rokoko

(Sweden)
Rokoko
(Sweden)

SKÅP PÅ BENSTÄLLNING, delvis rokoko, Sydeuropa, 1700-/1900-tal.

Fanerat med valnöt. Tudelat. Uppsvängt krön. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Utdragbar avlastningsskiva. Underdel med 2 lådor. Beslag av mässing. Bredd 100. Djup 37. Höjd 175 cm. Nyckel finns.

Omarbetat, senare underdel. Fanerskador. Lösa fanerdelar medföljer. Lagningar. Överdel med senare inredning. Torrsprickor. Repor och märken.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed