AARNO KARIMO, triptyk, akvarell och gouache, signerad och daterad -28.
Stora ofreden. Bildstorlek 25 x 44 cm.
Smärre skålbildningar. Små kantrevor. Ej examinerad ur ram.
Konstnärens familj.
Motsvarande målning i Aarno Karimo's bok "Kumpujen yöstä - Suomalaisia vaiheita, tekoja ja oloja kivikaudesta nykyaikaan", del III "Miekan valta", Werner Söderström Osakeyhtiö, sid. 383.