"Brefkorts-Album" från sekelskiftet 1900. Bla fem järnvägsstationer, stadsbilder från Mariefred, Uppsala, Stockholm, Norrköping, Christiania, Florens. Kungligt med Prinsparet Gustav Adolf och Sibylla med barn, Drottning Astrid, Julkort, svenska och utländska film- och teaterskådespelare såsom Anders de Wahl, Douglas Fairbanks, Tyrone Power, Cary Grant.
Slitage, albumet med smärre hörnskador, vykorten ej fullständigt genomgångna.