Vas av soapstone med skuren vegetativ dekor, mindre vas av sten i form av blomkalk med blad samt fågel, skulptur av soapstone med skuren genombruten vegetativ dekor samt fågel. Höjd 7,5-17 cm. Två träsocklar medföljer.
Slitage, nagg, sprickor. Den större vasen med ojämn botten och har varit limmad på träsockeln, den mindre vasens träsockel med skada.