Orange/brun botten. Heltäckande dekor av blommor, stiliserade växter samt geometriska former i blått, grönt och rosa. Tillverkad i två delar vilka är sammanfogade av mittdekoren.
Slitage, kortsidor med hårt slitage, sammanfogning med ställvis skada/lagning.