Fanérat med valnöt. Glasat dörrpar på bonat underrede med lätt svängda ben. Bredd ca 130 cm, Djup: ca 50 cm, Höjd: 200 cm.
Flertalet lagningar. Renoverad, kompletterad bland annat senare list på bakstycke samt senare glas, slitage, repor. Maskstunget. Bitar saknas.