Betsat lövträ. Med glasade uppfällbara luckor samt 2 lådor. 2 luckor med blyglas. Metallbeslag. Bredd 87. Djup 32. Total höjd 213 cm.
Slitage. Fanerskador. Repor och märken. Fläckar. Anlupen metall. Ytskikt med slitage. Något maskstunget.