GOLVLAMPOR, 1 par, Typ 588, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.
Stomme av mässing. Läderklädd pelare. Rund fot. Märkta med etikett Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd ca 146 cm.
Ej funktionstestade. Repor och märken. Fläckar. Slitage. Sömmar med skador. Anlupen metall.