Kantdekor i svart och guld. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 entrétallrikar, 24 assietter, 6 ovala serveringsfat, 2 karotter, tillbringare, såsskål, 10 kaffekoppar med fat samt sockerskål. Mattallrikarnas diameter 25 cm.
Bruksslitage. Några repor. Något mindre nagg.