Nyckelskylten och den utdragbara lådans dragknopp i ben. Lådan baktill märkt "Julklapp af Hjalmar Lundgrén" daterad 1859. Höjd 20 cm.
Senare lås medföljer. Sprickor, kraftigt slitage. Nyckelskylten med skada. Nyckel saknas.